Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavalír je aktivní, graciézní, půvabný pes s jemným výrazem a harmonickou stavbou těla, povahou sportovní, láskyplný, oddaný, veselý, přátelský, čilý a přítulný, neútočný, naprosto nebojácný a bez sklonu k nervozitě.

 

Lebka je mezi ušima téměř plochá, stop mělký. Délka od základu nosu k jeho špičce činí kolem 3,81cm. Nos je černý s dobře vyvinutými nosními otvory, bez známek masového zesvětlení. Čenich je dobře se zužující, pysky dobře vyvinuté, ne však převislé. Tvář pod očima má být dobře vyplněná. Nežádoucí je sklon ke sraženosti nebo špičatosti tlamy. Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají spodní a jsou v čelisti pravidelně zasazeny. Oči jsou velké, tmavé, kulaté, ne však vypouklé, posazené daleko od sebe. Uši mají být dlouhé, vysoko nasazené a bohatě osrstěné.

 

Krk je středně dlouhý, lehce klenutý. Hrudník středně vyvinutý, lopatky dobře položené dozadu, rovně postavené přední končetiny, středně silné kosti. Trup s rovným hřbetem a dobře klenutými žebry, bedra krátká a kompaktní. Zadní končetiny mají středně silné kosti, dobře zaúhlený kolenní kloub, bez sklonu ke kravskému nebo sudovitému postoji. Tlapka je uzavřená, vypolštářkovaná, dobře osrstěná (s praporci). Délka ocasu je úměrná délce těla. Ocas má být dobře nasazený, vesele nesený, avšak nikdy příliš nad úrovní hřbetu. Kupírování je povoleno maximálně o třetinu délky.

 

Hmotnost  5,45 - 8,16kg. Žádoucí je malý, dobře vyvážený psík, pohybující se v rozmezí udané hmotnosti.

Pohyb je volný a elegantní, řízený ze zádě. Přední a zadní končetiny se pohybují rovnoběžně při pohledu zepředu i zezadu.

 

Osrstění je bohaté, dlouhé, hedvábné, bez kudrlinek. Lehké zvlnění je přípustné. Trimování se neprovádí. Přípustné jsou čtyři barvy:

Black and tan - havraní čerň s tříslovými odznaky nad očima, na tvářích, z vnitřní strany ucha, na končetinách a na spodní straně ocasu. Tříslová barva by měla být jasná. Bílé znaky jsou nežádoucí.

Ruby - jednobarevný, sytě červený. Bíle znaky jsou nežádoucí.

Blenheim - sytě kaštanové skvrny jsou dobře rozloženy na perlově bílém podkladě. Na hlavě mají být znaky rovnoměrně rozdělené tak, aby nechávaly prostor mezi ušima pro velmi ceněnou kosočtverečnou skvrnu, tzv. korunku (jedinečný charakteristický znak plemene).

Tricolor - černá a bílá je v ploše dobře rozložená, se tříslovými odznaky nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší, vnitřní straně končetin a spodní straně ocasu.

Jakákoli jiná barva nebo kombinace barev jsou naprosto nepřípustné.

Jakákoli odchylka od předchozích bodů by měla být považována za vadu a tato posuzována podle stupně její závažnosti.

 

Poznámka: Samci by měli mít dvě zjevně normální varlata plně sestouplá v šourku.